Rákospalotai Evangélikus Gyülekezet

A Rákospalotai Evangélikus Gyülekezet története

A rákospalotai gyülekezet a reformáció terjedésekor alakult. Az ellenreformáció idején a fóti lelkészek gondozása alá került. 1749-től a hívek Cinkotára jártak istentiszteletre, s hivatalosan 1774-től önállóságukig a cinkotai gyülekezet leányegyházaként szerepeltek. 1794-ben II. Lipót császár engedélyével gróf Galánthai Fekete Jánostól kapott telken iskolát építettek s itt tartották vasárnapi könyörgéseiket előbb tót, majd magyar nyelven. A Gyülekezet 1871-ben önállósult és vált anyaegyházközséggé. 1894-ben egy ideig Kossuth Ferenc, Kossuth Lajos fia volt az egyház felügyelője.

A kis templom (ma: Juhos u.28) megépítése Károlyi gróftól kapott telken a 45 évig itt szolgált tanító, Simon Pál nevéhez fűződik. Esztergályi Mihály főesperes szentelte fel 1855-ben.

A hívek számának növekedésével új templom építése vált szükségessé. Terveit László György készítette. Alapkőletételét 1936-ban ünnepelték Prőhle Sándor templomépítő lelkész idejében, s a kész nagy templomot (ma: régi Fóti út 73) Kovács Sándor püspök szentelte fel 1941. december 21-én. Építésének költségeihez a gyülekezet tagjai nagy arányban járultak hozzá. A II. Világháború aránylag csekély pusztulást okozott.